A rendõrök a szolgálatuk ellátása során gyakran tapasztalják, hogy sok kerékpáros talán megszokásból, vagy éppen figyelmetlenségbõl, de a közlekedési szabályokat figyelmen kívül hagyva közlekedik. A biciklisek közlekedésbiztonsági helyzetének javítása érdekében a Debreceni Rendõrkapitányság rendõrei, prevenciós ellenõrzéseket tartottak 2017. augusztus 8-án a város közútjain, amelynek nem a szankcionálás volt a célja, hanem az, hogy felhívják a figyelmet a szabálytalanságokra és azok elkerülésére, továbbá a kötelezõ tartozékok és a fényvisszaverõ eszközök használatának fontosságára. Az akció az elkövetkezõ napokban is folytatódik Debrecenben.

A rendõrség az alábbi jó tanácsokkal kíván balesetmentes közlekedést:
- Elindulás elõtt ellenõrizzük a kerékpár mûszaki állapotát, különösen a fékek mûködését!
- Bár a kerékpáros sisak nem kötelezõ tartozék, viselése gyermek és felnõtt esetében is életet menthet! A könyök és térdvédõ szintén komolyabb sérülésektõl óvhatja meg a kerékpárost!
- Az elsõ és hátsó lámpák, prizmák a kerékpár kötelezõ tartozékai közé tartoznak. A világítás nem csak éjszaka fontos, egy hirtelen jött nyári vihar miatt is lehetnek korlátozott látási viszonyok!
- 12 év alatti gyereknek tilos fõútvonalon kerékpározni! A kisebb gyereket alsóbbrendû úton se engedjen a szülõ önállóan közlekedni, csak felnõtt felügyeletével!
- Irányváltáskor a kerékpárosnak nem elég a karjával jelezni szándékát, hátra is kell nézni, hogy nem elõzi-e már egy másik jármû!
- A kijelölt gyalogos-átkelõhely elõtt a kerékpárról le kell szállni és a jármûvet át kell tolni a zebrán! A szabály alól csak az az eset lehet kivétel, ha az úttesten a kijelölt gyalogos-átkelõhellyel párhuzamosan sárga színû szaggatott vonal jelzi a kerékpárút átvezetését, nincs kihelyezve a kerékpárosok részére elsõbbséget szabályozó jelzõtábla, illetve ha a gyalogosoknak szóló jelzõlámpa mellett kerékpárt mutató lámpa is van. Természetesen a kerékpárosnak ebben az esetben is kellõ körültekintéssel szabad csak átkelni az úttesten.
- Ha a kerékpárutat úttest keresztezi, még akkor is kellõ körültekintéssel haladjon át, ha a kerékpárosnak van elsõbbsége!
Balesetmentes közlekedést kíván a Hajdú-Bihar Megyei Rendõr-fõkapitányság!
