m
Popular Posts
Follow Us
FőoldalHír archívum

Zöldhályog szûrés novemberben

Az idõben felismert és kezelt betegség esetén a romlás megállítható. A betegség a 40 évnél idõsebbek kb. 2%-nál jelentkezhet. Gyakran mutat családi halmozódást, a betegségre való hajlam öröklõdhet. Rövidlátóság, magas vérnyomás, cukorbetegség kockázati tényezõként szerepel. Idõsebb betegeknél gyakoribb a glaucoma elõfordulása.

A zöldhályog kialakulása során a szemben található csarnokvíz termelõdése és elfolyása közötti egyensúly felborul, ezért a szemnyomás megemelkedik, ami további veszélyezteti a látást.

Mikor gondoljunk zöldhályogra:

- jellegzetes tünetek a szem és környékének fájdalma, homályos látás, szempirosodás hányinger, hányás.

Az esetek 90%-ban azonban tünetmentesen alakul ki! Ezért nagyon fontos a szûrés, az évenkénti szemnyomás mérés.

A szemész szakorvos számára a diagnózis felállításához legfontosabb a szemen belül uralkodó szemnyomás. Ennek normális tartománya 10-21 Hgmm. Ennél magasabb nyomás zöldhályogra utalhat.

szem.jpg

A szûrést ún. nonkontakt tonométerrel végezzük. A vizsgálat ideje 5 perc, fájdalmatlan. A mûszer a szemnyomást érzéstelenítõ csepp és a szem érintése nélkül méri. A vizsgálat után gépkocsit vezethet.

Magasabb szemnyomás értékek esetén a betegeket további szemészeti vizsgálatra fogjuk visszarendelni, s ha szükséges a megfelelõ szemcseppre beállítjuk õket.

Az idõben felfedezett zöldhályog szemcseppel jól kezelhetõ, egyensúlyban tartható.

A szûrés november 5-27-ig a Józsaparkban, az I. emeleti EJK szemészeti szakrendelésen történik. Keddi napokon 12-17 óra között, szerdai napokon 8-12 óra között a szemészeti rendelés ideje alatt. November 16-án pénteken is 8-11 óra között szintén várjuk a szûrésre jelentkezõket. Elõjegyzés telefonon, a 52/788-056-os számon és személyesen a diszpécser pultnál kérhetõ.

Várjuk kedves betegeinket a vizsgálatra!

Dr. Kokas Anikó
szemész fõorvos