Az idõsebb korosztály nosztalgiával, a fiatalabbak kíváncsi rácsodálkozással gondolnak arra a történelmi korra, amikor az üzenõfal nem egy képernyõn, hanem ténylegesen a lakás falán jelent meg. A férjhez menni készülõ lányok, a fiatal menyecskék szorgos kezekkel hímezték életre szóló üzenetüket, hitvallásukat a vászonra – így születtek a régi idõk falvédõi. Mára kiveszett ez a szokás a hétköznapokból, és alig lelhetõ fel néhány ilyen alkotás egy-egy száz éves padláson, vagy szekrény mélyén. Ezért gondolta Varga Márta néhány évvel ezelõtt, hogy felkutatja a még megmaradt régi falvédõket, és bemutatja a nagyközönségnek is. Gyûjteményét március 20-tól láthatja a nagyközönség a közösségi ház galériájában.

A megnyitó ünnepségen Bátoriné Gém Eszter, a Józsai Díszítõmûvészeti Kör vezetõje beszélt a falvédõk történetérõl, a népi kultúrában elfoglalt helyükrõl. Bár már régen kimentek a divatból, szerepüket nem kell lebecsülni, mert a konyha díszítésén túl nagyon fontos funkciójuk is volt: védték a konyha falát a szennyezõdésektõl, és szigeteltek is a téli hideg vagy a nyári meleg ellen. A magas mûvészet ilyen gyakorlatias funkciókkal nem rendelkezik, csupán a szellemünkre hat: esztétikai élményt nyújt és elgondolkodtat. Ezek a falvédõk híven tükrözik az egyszerû emberek praktikus életszemléletét: a külsõ megjelenés és a funkció egységét. A naiv mûvészet egyik ágának tekinthetjük õket. Az életképi jelenetek, díszítõ motívumok mellett szöveges üzenetek is megjelennek rajtuk, amik tükrözik az alkotójuk életszemléletét, értékítéletét, a követendõ cselekvési mintákat a férj és a feleség számára. Nem rejtették véka alá, hogy milyen morális szabályokat követnek, ezért a konyha óriásplakátjainak is tekinthetõk a régi falvédõk. Bátoriné Gém Eszter kiemelte a DMK Józsai Közösségi Házának azt az értékközvetítõ szerepét, hogy bemutassa a múlt hagyatékát, legyen szó akár népmesérõl, népzenérõl, néptáncról vagy a tárgyi népmûvészet alkotásairól, ezzel jelentõs szerepet vállal a múlt megismerésében.

Ennek a hagyományközvetítõ szerepnek a szellemében a kiállítás megnyitójának vendégei megtekinthették a Venter házaspár néptánc bemutatóját, a három ifjú tehetség, a Márta testvérek népzenei produkcióját és az Alsójózsai Nótakör mûsorát is.
A kiállítás április 30-ig tekinthetõ meg a Józsai Közösségi Ház galériájában nyitvatartási idõben.
